Változás a Munka Törvénykönyvében: alapbér jár az egészségügyi oknál fogva alkalmatlanná vált munkavállalónak!

Fontos döntést hozott az Alkotmánybíróság február végén. A korábbi jogi szabályozás két éven keresztül abba a lehetetlen helyzetbe hozta a munkavállalókat, hogy ha egészségügyi oknál fogva alkalmatlanná váltak a munkavégzésre, a munkáltatónak nem volt kötelessége sem alapbért fizetni, sem pedig a munkaviszonyt megszüntetni.

Így számtalan olyan helyzet alakult ki, amikor a munkavállaló az eredeti munkakörében nem tudott dolgozni, mivel az egészségi állapota azt nem engedte meg, azonban a munkáltató nem tett semmit a helyzet megoldása érdekében.

Ilyen esetben a munkavállaló vagy állt és várta, hogy a munkáltató másik munkakört ajánljon fel vagy ő maga szüntette meg a jogviszonyát, ekkor azonban eleshetett egy emelt idejű felmondási időtől vagy a végkielégítésétől.

A szabályozást több munkáltató is kihasználta, aki nem akart végkielégítést fizetni a munkavállalójának, nemes egyszerűséggel állományban tartotta a munkavállalót, aki nem tudott munkát végezni, emiatt munkabérre sem volt jogosult.

Többen úgy játszották ki a szabályt, hogy más helyen is munkát vállaltak, így az egyik helyen ténylegesen munkát végeztek, míg az eredeti munkahelyükön csak mint egy nyilvántartott munkavállaló szerepeltek. Nehezítette ezt a helyzetet, ha a munkavállalónak olyan munkaszerződése volt, amely kizárta a máshol való munkavégzést, ilyen esetben ugyanis a munkavállaló ténylegesen rákényszerült, hogy maga mondja fel a jogviszonyát, ezzel elesve a jogos juttatásaitól.

Az Alkotmánybíróság most jogellenessé nyilvánította törvénynek azon fordulatát, miszerint nem jár díjazás annak a munkavállalónak, aki munkaköre ellátására egyéb egészségügyi állapotánál fogva alkalmatlan.

Ennek tekintetében külön kell választanunk azt a személyt, aki átmenetileg keresőképtelen, ott ugyanis a táppénz, illetve baleseti táppénz kompenzálja a munkavállaló kieső munkabérét.

Aki egészségügyi állapotból eredő alkalmatlanság viszont egy olyan állapotot feltételez, amely alapján a munkavállaló huzamos ideig, illetve véglegesen alkalmatlan az adott munkakör ellátására. Ebben az esetben a munkavállalókat nem „hagyhatja lógva” a munkáltató. Vagy úgy kell a munkakör feltételeit módosítani, hogy azt a munkavállaló biztonságosan és az egészségi állapotának megfelelően el tudja látni vagy amennyiben ez nem lehetséges a munkavállaló jogviszonyát meg kell szüntetni.

Természetesen a munkáltatónak arra is van lehetősége, hogy nem módosítja a foglalkoztatás feltételeit és nem szünteti meg a jogviszony, ilyen esetben azonban a munkavállaló részére az alapbérét kell fizetnie, munkavégzés hiánya mellett is.

Tekintettel arra, hogy a jelenlegi szabályozás elég friss, javaslom, hogy az érintett munkavállalók először vegyék fel a kapcsolatot a munkáltatójukkal, amennyiben jogi segítségre lenne szükségük az egyeztetés során, keressenek nyugalommal.

Ezt a honlapot a KRMS Ügyvédi Társulás Budapesti Ügyvédi Kamarában bejegyzett ügyvédei tartják fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak. A KRMS ügyvédei a Magyar Ügyvédek Biztosító Egyesületénél rendelkezik felelősségbiztosítással. A honlapon megjelenő tartalom illetve a feltüntetett árak csupán tájékoztatásul szolgálnak, kérjük, hogy konkrét jogi probléma esetén, vegye fel a kapcsolatot velünk. Az Ügyvédi Társulás nem vállal felelősséget olyan döntésért, illetve annak következményéért, amelyet a honlap látogatója kizárólag a honlapon található tartalomra alapozottan hozott.

Keressen minket

krms.hu

iroda@krms.hu

© KRMS Ügyvédi Társulás - krms.hu - Minden jog fenntartva - Készítette: OTCM Hungary