Míg az autós közlekedésnek egész évben szezonja van, addig a motorkerékpár szerelmesei leginkább a csak a jóidőben tudnak hódolni szenvedélyüknek. Amint beköszönt a napsütés, megszaporodnak a motorral közlekedők az utakon. Ilyenkor a motortulajdonosok néha elfelejtenek meggyőződni arról, hogy van-e érvényes műszaki engedély a járművön. A feledékenység azonban számos nemkívánatos eredményt hozhat, melyeket jobb elkerülni.
Miért kell meghatározott időnként műszaki vizsgára vinni a járműveket?
Ennek konkrétan az emberi hanyagság az oka. Ha jogszabály nem kötelezné a vezetőket arra, hogy járművüket meghatározott időnként átnézessék, akkor sokkal nagyobb lenne a közúti balesetek kockázata az alkalmatlan járművek miatt.
Ezért a jogalkotó úgy döntött, hogy meghatározott időnként kötelezi a járművek tulajdonosait /üzembentartóit, hogy műszaki vizsgára vigyék a gépjárművüket. Az, hogy mennyi ideig érvényes egy jármű műszaki vizsgája, az attól függ, hogy mikor történt meg a gépjármű első használatba vétele. Amennyiben ez kérdéses, a jármű forgalmija tartalmazza, hogy meddig van a járművön érvényes műszaki. Ez kifejezetten azoknak lehet segítség, akik csak szezonálisan használják a gépjárművüket.
Mi történik, ha elmulasztjuk a járművet levizsgáztatni?
Minden gépjármű forgalmija tartalmazza tehát hogy az adott jármű műszaki érvényessége meddig tart. Így ha a rendőr megállít, látni fogja, hogy van-e érvényes műszaki a járművünkön vagy sem. Ha nincsen, akkor annak bizony bírság lesz a vége, melynek helyszíni bírságként kiszabható legalacsonyabb összege 6.500 Ft, azonban attól függően, hogy milyen régen járt le a műszaki vizsga érvényessége, ennél magasabb összeg is lehet.
Ha megállít a rendőr és megbüntet, akkor még a gépjárművel elmehetünk arra a helyre, ahol a járművet általában tartjuk, tehát nem kell a járművet elszállíttatni. (Kivéve, ha olyan nyilvánvaló műszaki hibában szenved az autó, amely miatt a további közúton történő közlekedést a rendőr megtiltja)
Ezt követően nyilván a hazaszállított gépjárműnek valamilyen módon el kell jutnia a műszaki vizsga helyszínére, erre az esetre a rendőrség, előzetes bejelentés alapján engedélyt állíthat ki, annak érdekében, hogy a meghatározott napon, a tulajdonos a műszaki vizsga helyszínére elvezessen.
Ha ilyen engedélyt nem kérünk és ismételten elkapnak bennünket, akkor a sofőr nem hivatkozhat arra, hogy épp vizsgáztatni viszi gépjárművet, hanem ismételten büntetésben fog részesülni.
A szabálysértési bírság azonban csak az egyik hátulütője annak, ha lejárt műszakival rendelkező járművet vezetünk.
Ha ugyanis balesetet okozunk, akkor megtörténhet, hogy a felelősségbiztosítónk az általa megfizetett összeget visszaköveteli tőlünk. A törvény ugyanis kimondja, hogy a biztosító az általa kifizetett kártérítési összeg megtérítését követelheti az üzembentartótól, ha a balesetet a gépjármű súlyosan elhanyagolt műszaki állapota okozta.
Attól függetlenül, hogy egy autónak nincs érvényes műszaki vizsgája, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy súlyosan elhanyagolt a műszaki állapota, de bizonyítás szempontjából ilyen esetben ezt az üzembentartónak kell igazolnia. Ez azt jelenti, hogy a károsultat a biztosító kifizeti, de az összeget a saját biztosítottjától vissza fogja követelni.
Sok biztosító pedig a kifizetés feltételként állapítja meg az érvényes műszaki vizsgát. (Jellemzően CASCO biztosításokban)
Sok pénz múlhat tehát azon, hogy rendelkezünk-e műszakival vagy sem.
Mit néznek egy műszaki vizsga során?
Aki hosszabban szeretne elmélyülni a kérdésben a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet tartalmazza a részletes szabályait annak, hogy egy gépjárműveknek milyen műszaki feltételeknek kell megfelelnie a közúton történő közlekedéshez.
A vizsga során megtörténik az autó környezetvédelmi felülvizsgálata, mivel az évek során a motor kopása mellett nőhet a károsanyag kibocsátás.
A lengéscsillapítók hatásfokát számítógépes műszer segítségével mérik egy diagnosztikai padon. Ezt követi a műszeres fékmérés és a rázópados ellenőrzés, amely során olyan hibák is feltárhatók, amelyek álló helyzetben nem észlelhetők. A műszaki vizsga végső szakaszában szemrevételezést végeznek, ahol a szakemberek ellenőrzik a lámpákat, az esetleges olajfolyásokat és a gumiabroncsok állapotát.
Célszerű egyébként a járművet előzetesen szakemberrel átvizsgálni, nehogy a vizsga helyszínén derüljön ki, hogy az autó nem fog átmenni és így bukjuk a vizsgára kifizetett összeget is.