Gyakran felmerülő probléma a szülők körében, hogy az iskolában a gyermekeik személyiségi joga milyen mértékben van tiszteletben tartva. A leggyakrabban előforduló gond az iskola által készített kép- és hangfelvételek, valamint ezek nyilvánosságra hozatalával függ össze.
Manapság már szinte minden iskola rendelkezik honlappal, social media felülettel, amelyen sokszor megjennek az iskolai életről készült felvételek, melyek elősegítik azt, hogy a leendő és már oda járó tanulók és szüleik képet kapjanak az iskola mindennapjairól, programjairól. Sok esetben azonban még a mai napig nem kérik ki az intézmények a szülők hozzájárulását a fényképek, videók közzétételével kapcsolatban.
Mi jogszerűtlen? A készítés vagy közzététel?
Fontos tudni, hogy önmagában a fényképek, videók elkészítése is személyiségi jogot sért, közzététel nélkül is. A Ptk. nevesített személyiségi jogként tartja számon a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog megsértését, melyet kiskorúval szemben is el lehet követni.
Kinek az engedélye szükséges?
Sok helyen abból a téves feltevésből indulnak ki, hogy amíg a gyermek nagykorúvá nem válik, addig mindenről a szülő dönt helyette, azonban ez nem igaz.
Magyarországon a tizennegyedik életévét be nem töltött személyek minősülnek cselekvőképtelennek, az ő jognyilatkozatuk semmis, nevükben a törvényes képviselőjük – rendszerint a szülő – jár el.
Onnantól, hogy egy kiskorú betöltötte a tizennegyedik életévét, már nem számít cselekvőképtelennek, hanem korlátozottan cselekvőképesnek, melyre tekintettel a törvény már ad olyan esetköröket, amelyekben önállóan dönthet.
Ezen túlmenően a Gyermekvédelmi törvény is kimondja, hogy a gyermeknek joga van a szabad véleménynyilvánításhoz, és ahhoz, hogy tájékoztatást kapjon jogairól, jogai érvényesítésének lehetőségeiről, továbbá ahhoz, hogy a személyét és vagyonát érintő minden kérdésben közvetlenül vagy más módon meghallgassák, és véleményét korára, egészségi állapotára és fejlettségi szintjére tekintettel figyelembe vegyék.
Ennél fogva sok esetben pusztán a szülő hozzájárulása nem elégséges a fényképek- videók elkészítéséhez és közzétételéhez. A szülőknek és gyermekeknek joguk van továbbá olyan nyilatkozatot is tenni, melyben hozzájárulnak a felvételek elkészítéséhez, azonban csak korlátozott közzétételhez járulnak hozzá. Ilyen eset például az, amikor a szülő hozzájárul ahhoz, hogy az óvodában az óvónénik zárt csoportban megosszák a szülőkkel a nap folyamán készült képeket, azonban ahhoz már nem, hogy a fényképek az óvoda honlapján is nyilvánosságra kerüljenek.
Amennyiben az intézmények nem nyilatkoztatják a szülőket és érettségükre tekintettel a gyermekeket, akkor személyiségi jogsértést követnek el, amelynek súlyos következményei lehetnek. Ilyen esetekben a szülők kérhetik a fényképek eltávolítását és meghatározott esetben akár sérelemdíjat is.
Fontos tudni, hogy nincs szükség a fénykép elkészítéséhez és felhasználásához az adott személy hozzájárulásának abban az esetben, ha tömegfelvétel készül. A bírói gyakorlat szerint „a tömegfelvételeken emberek sokasága látható, az azokon ábrázolt személyek nem egyénekként, hanem mint a tömeg részei jelennek meg. Tömegfelvételről tehát akkor van szó, ha a képre pillantva nem az egyes személyek kilétének van jelentősége, hanem a sokaság egésze hordoz információt.
A fent leírtak alapján javasoljuk az oktatási intézményeknek, hogy amennyiben fényképeket / videókat kívánnak a tanulókról készíteni vagy közzétenni, azt előzetesen a szülőkkel és szükség esetén a gyerekekkel is egyeztessék. Továbbá felhívjuk a szülők figyelmét, hogy joguk van a gyermekeik személyigéi jogának megvédésére, mely megsértése esetén jogi úton felléphetnek.